Historia Unii

Niezmiernie miło nam zakomunikować, że po blisko dwóch dekadach z woli grupy inicjatywnej mieszkańców naszej gminy, zostało powołane do życia Stowarzyszenie pod nazwą Ludowy Klub Sportowy Unia Bogaczowice.W dniu 10 lipca 2012 roku Starosta Wałbrzyski Decyzją 20/2012, dokonał wpisu do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej.

Cele działalności:

- rozwój i popularyzacja kultury fizycznej i sportu w tym szczególnie piłki nożnej,

- organizacja wolnego czasu dla dzieci i młodzieży, promowanie zdrowego, aktywnego i trzeźwego trybu życia,

- promocja zdrowia poprzez zajęcia sportowo-rekreacyjne,

- rozwój turystyki i krajoznawstwa.

Na podstawie umowy użyczenia zawartej pomiędzy Wójtem Gminy Stare Bogaczowice a władzami Stowarzyszenia LKS Unia Bogaczowice -Stadion Piłkarski w Starych Bogaczowicach znajduje się pod opieką Klubu. W ciągu paru dni od przejęcia administracji obiektu, dzięki pracy członków oraz sympatyków naszego Klubu udało się przywrócić stadion do stanu używalności po wieloletnich zaniechaniach w tym temacie. Dzięki wyjątkowo dużemu zainteresowaniu powołano cztery sekcje piłki nożnej dla dzieci, młodzieży i mieszkańców naszej Gminy:

1. Młodziki

2. Trampkarze

3. Junoirzy

4. Seniorzy

Młodzicy w sezonie 2012/13 rozgrywają spotkania pucharowe m.in. w Turnieju "ORLIKA" o Puchar Premiera Donalda Tuska. Trampkarze oraz Seniorzy rozgrywają turniej ligowy z drużynami zgłoszonymi do Okręgowego Związku Piłki Nożnej - Rejon Wałbrzych. Stowarzyszenie LKS Unia Bogaczowice wra z Gminą Stare Bogaczowice podpisały porozumienie, w którym strony wzajemnie deklarują współpracę w zakresie upowszechniania form aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane będą wpływać na poprawienia kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych i osiągnięcie wyników sportowych mieszkańców gminy Stare Bogaczowice. W ramach tego porozumienia Gmina Stare Bogaczowice użycza naszemu klubowi boisko wiejskie w miejscowości Stare Bogaczowice. Rezultatem porozumienia jest również nieodpłatne udostępnienie sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Starych Bogaczowicach dla trampkarzy i młodzików z naszego Stowarzyszenia w wymiarze 2 godzin tygodniowo w tym okresie zimowym. Młodzi piłkarze chcieliby trochę więcej, niestety obłożenie sali nie pozwala na to. Mamy nadzieję, że w następnym roku może znajdzie się jeszcze jedna godzina dla dzieciaków. Miło mi poinformować iż Uchwałą NR XV/84/12 Rada Gminy Stare Bogaczowice z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie uchwalenia budżetu gminy na rok 2013 zakłada plan dotacji dla Stowarzyszenia LKS Unia Bogaczowice w wysokości 10000 PLN. Uruchomienie środków wymaga jednak wcześniejszego zawarcia umowy wymaganej uchwałą. Czekamy na jak najszybsze przygotowanie umowy przez urząd abyśmy mogli korzystać z przyznanej dotacji. Po podpisaniu umowy dotacja została przekazana w III transzach.

W grudniu 2013 roku rozliczyliśmy się z wykorzystanych funduszy. Wykorzystaliśmy całość przyznanej dotacji. W grudniu 2013 roku Rada Gminy na sesji podjęła Uchwałę zgodnie z którą Unia w roku 2014 roku dostanie dotacje w kwocie 12000 złotych. Po podpisaniu Porozumienia oraz Umowy z Urzędem Gminy Stare Bogaczowice została przesłana I transza dotacji tj. 6000 złotych. Serdecznie dziękujemy!!!

Rok 2014 to dalszy rozwój Klubu, przybyli do Unii nowi trenerzy, dzięki którym mogliśmy otworzyć dwie nowe sekcje. I tak od września 2014 powstała sekcja skrzatów (rocznik 2006-2007) i sekcja dziewcząt U-18. Orliki klubu wzięły udział w ogólnopolskim turnieju piłki nożnej LG Cup zajmując w nim VII miejsce. Juniorzy wyjechali po raz pierwszy na obóz sportowy, przepracowany tam tydzień przygotował ich do nowego sezonu 2014 / 2015, co przyniosło rezultat w postaci 1-go miejsca w rundzie jesiennej terenowej ligi juniorów.  Liczymy na awans Juniorów do ligi okręgowej, co będzie sukcesem naszego młodego Klubu. W grudniu 2014 zmieniły się władze Unii, powołano nowy Zarząd, którego celem jest kontynuacja rozwoju Klubu. W grudniu 2014 roku Rada Gminy na sesji podjęła Uchwałę zgodnie z którą Unia w roku 2015 roku dostanie dotacje w kwocie 13000 złotych. Nowym władzom Gminy bardzo dziękujemy za przyznaną dotację, jednocześnie liczymy, że w następnych latach kwota ta będzie zdecydowanie większa, ponieważ ilość naszych piłkarzy i piłkarek trenujących w naszym klubie to 120 osób i stale wzrasta, co nas bardzo cieszy.